Menu
Sepet

YEŞİL İNCİR REÇELİ 450 GR

25 %
YEŞİL İNCİR REÇELİ 450 GR
Satıcı : ÜRETEN KADINLAR
50 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
40,00 TL
30,00 TL
Vergiler Hariç: 27,78 TL

2016 yılında hayata geçen Karacabey Dağkadı Üreten Kadınlar Derneği, Dağkadı köyünde yaşan kadınların biraraya gelerek üretimlerini görünür hale getirmek ve emeklerine marka değeri katma amacı ile 7 kadın ile kurulmuştur. Üretimi daha ciddi ve resmi bir zeminde ekonomik katkı sağlayacak şekilde üretilmesinin gerekliliği ve köy içerisinde yer alan kadın emeğinin ortaya çıkması amacı ile bir araya gelmişlerdir.

Hammaddeye ulaşım ve bu hammaddenin işlenmesi noktasında oldukça avantajlı olan dernek faaliyetlerini köylünün tarlada üretim fazlası olan ürünlerini değerlendirerek başlamıştır. Elma sirkesi, domates salçası, reçel, erişte, mantı, tarhana, turşu gibi ev yapımı ürünler ile üretim sürecine başlanmıştır. Ürünlerin doğal ve güvenilir olması hedefi ile yola çıkan derneğe bu noktada İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün destekleri ile ürünlerin standardizasyonu sağlanmaya başlanmıştır. Teknik personellerin vermiş olduğu eğitimler ile ürünler gıda ve etiketleme mevzuatlarına uygun hale getirilmiştir. ÜKAD markası ile de satışa sunulan ürünler gerek bölgede gerekse farklı illerde talep sağlamayı başarmıştır. Bu süreçte dernek binasının ve alet ekipman desteğini de yerel yönetim, STK ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü aracılığı ile temin eden dernek, kadın üyelerin özverili ve gönüllülük esasına dayalı çalışmaları ile ilerleme kaydetmiştir.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün Kadın Çiftçiler teknik ekibi tarafından gıda üretim eğitimlerinin yanı sıra örgütlenme bilinci, kooperatifçilik ve pazarlama eğitimleri sonrasında kooperatifleşme yolunda adımlar atılmıştır. 2019 Yılında kooperatif olarak üretim kapasitesini ve pazarını büyüten SS. Karacabey Dağkadı Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Gıda Üretim ve Satış Yerleri Hakkında Yönetmeliğe uygun üretim alanları ile Türk Gıda Kodeksine uygun üretim ve etiketleme yaparak ürün yelpazesini de genişletmiş olup 18.11.2019 tarihinde TR-16-K-043940 kayıt numarası ile üretimlerine devam etmektedirler.

Bu kapsamda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve ABC firması ile yapılan görüşmeler sonucu “ABC ile Yerli Yerinde” Projesi hayata geçilmiştir. “ABC ile Yerli Yerinde” Projesinin uygulanmasında Karacabey İlçesi Dağkadı Mahallesinde ikamet eden ve tarımsal üretimin hemen her aşamasında yer alan, geçimini tarım ve hayvancılıktan karşılayan 18-65 yaş arası SS Karacabey Dağkadı Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklarından 10 kadın çiftçinin; Dağkadı mahallesinde yer alan kiralama yolu ile kullanacakları alanda ekinezya bitkisinin ekim ve hasadını yapabilmeleri ve yetiştirdikleri ekinezya başta olmak üzere, elma, armut, erik, dut ve Trabzon hurması gibi meyveleri bunun yanında tıbbı aromatik bitkilerden ısırgan, kekik, nane, dereotu, adaçayı vb. bitkiler ile sebze grubundan; domates, biber, patlıcan, kabak, fasulye vb. ürünleri işleyip kuru meyve, kuru sebze, kurutulmuş çiçek, pekmez ve domates unu yaparak satışa sunması ve bu faaliyetten ekonomik kazanç elde edilmesi, ayrıca bölgede bilinen ancak ulusal pazarda tanınmayan ekinezya bitkisinin gün yüzüne çıkararak ekonomiye kazandırılmasını sağlamak üzere faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Bursa’nın tarım konusunda hem üretip hem işleyen ilk ve tek kadın kooperatifi olan bu kooperatif köyün genç kadınlarına da istihdam sağlayan, e-ticaretle pazarlama hedeflerine ulaşan ve Bakanlığımız başta olmak üzere ve pek çok işbirliği içerisinde projeler üretmeye devam etmektedir. Kooperatif geldiği bu noktada hem yerel halkın hem de bölge bürokrasisinin desteğini sağlamış ve Dağkadı başta olmak üzere Karacabey ve Bursa’nın tarımsal potansiyelini ve üretim gücünü göstermiştir. Yürütülen proje ve faaliyetler ile kadın emeğinin nasıl değere dönüştürüleceğini göstermiş ve bölge kadınları için örnek teşkil etmektedir.

Kooperatif başkanı Aylin YILDIZ kooperatifin kısa sürede göstermiş olduğu gelişim, yürütülen faaliyetler ve kooperatifin girişimcilik kapasitesi göz önüne alınarak FAO tarafından 2020 Gıdanın Kahramanı olarak seçilmiştir.

SS. Karacabey Dağkadı Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Ürünler